Gramofony do domu

Coraz więcej osób rezygnuje ze słuchania płyt CD czy pobierania muzyki w formacie MP3 i słuchania jej na stacjonarnym odtwarzaczu lub przenośnym sprzęcie audio. W zamian za to coraz częściej fani muzyki powracają do starych technologii audio i z utęsknieniem wspominają jakość płyt analogowych. Coraz częściej też decydują się na zakup gramofonu na własny, domowy użytek. Na szczęście na rynku sprzętów audio coraz więcej jest gramofonów nowej generacji, które umożliwiają odsłuchiwanie płyt analogowych.

Jak jednak wybrać dobry gramofon, by na co dzień cieszyć się doskonałą jakością słuchanej muzyki? Przy wyborze gramofonu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki napędzany jest talerz. Zazwyczaj występują dwa podstawowe typy napędu – belt drive oraz direct drive. Direct drive jest napędem bezpośrednim i stosuje się go głównie w gramofonach do miksowania muzyki. Gramofony takie cechują się większym momentem obrotowym jednak ich wadą jest wytwarzanie wibracji, które przechodzą na płytę.

Dlatego też w gramofonach przeznaczonych do użytku domowego najczęściej stosuje się napędy typu belt drive. Gramofony dzielą się także ze względu na stosowaną automatykę. Do domowego użytku warto jest zakupić urządzenie zautomatyzowane, dzięki czemu nie będziemy musieli ręcznie nastawiać igły na płycie, by muzyka mogła być odtwarzana. Jednak wielu znawców wciąż jest zdania, że to jednak gramofony manualne zapewniają czysty dźwięk i najlepszej jakości.

Gramofony manualne często są jednak droższe od tych automatycznych..